MATSERVIS, 96 delar, porslin, rokokostil, Herend, Ungern.

Av samma modell och mönster som Drottning Victoria av Storbritannien beställde. 26 mattallrikar, 14 sopptallrikar, 14 förrättsassietter, 14 dessertassietter, 3 ovala uppläggningsfat, runt uppläggningsfat, 3 skålfat av olika form, skål, såsskål, soppterrin, mindre terrin, 6 cremekoppar varav 3 med fat, runt fat med två handtag, cigarettkopp, 15 mockakoppar med fat av liknande modell och mönster.

Slitage, en sopptallrik med lagning, någon enstaka del med smärre nagg och spricka.

Utropspris
25 000 SEK