MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland, modell (nr 756) formgiven 1927.

Svart emaljerat stål. Skruv märkt Kandem. Höjd 44,5 cm, skärmens diameter 14,5 cm.

Ej funktionstestad. Repor. Slitage. Färgstänk.

Charlotte & Peter Fiell (red), "1000 lights", Taschen 2005, vol I, sid 250f, modellen avbildad sid 251.

Utropspris
3 000 SEK