POUDREUSE, delvis rokoko, 1700-talets andra hälft.

Målad. Del av skivan uppfällbar. En utdragbar skiva samt lådor i fronten. Bredd 100. Djup 51. Höjd 77 cm.

Senare bemålning och skiva. Slitage. Repor och märken. Krackelyr. Torrsprickor, 2 lösa nyckelskyltar, maskstungen. Nyckel till den mindre lådan medföljer. Övriga lådor saknar nyckel samt låsta. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK