Art Déco

Art Déco

SOFFBORD, art deco, 1930/40-tal.

Skiva fanerad i rotfanér, benställning i björk. Diameter 80 cm, höjd 56 cm.

Repor, slitage, fanéravslag.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

300. Matta, Old, Isfahan, signerad, ca 244 x 149 cm.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
11 000 SEK