Anders Scherling

(Sverige, ?-1809)
Anders Scherling
(Sverige, ?-1809)

BYRÅ, sengustaviansk, Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809).

Fanerad med mahogny, med beslag, lister och droppbeslag av mässing. Kannelerade, delvis förgyllda, nedåt avsmalnande ben med mässingsskodda avslut. Senare skiva av kalksten. Tre lådor. I den översta lådan tre smålådor, varav en signerad ASL. Längd 75, bredd 45, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Något omarbetad och kompletterad. Smärre sprickor i bakstycke och list. Mässingslist något lös. Märken. Slitage.

Utropspris
20 000 SEK