Triangulär fot. 3 svängda ljusarmar. Grön plåtskärm med dekor av lagerkransar och figurscener. Höj- och sänkbar skärm. Höjd 68 cm.
Bruksslitage. En senare fot. Skärm med färgbortfall. Repor och märken. Borrhål i ljusmanschetter. Skärm något skev.