Art Déco

Art Déco

KANDELABRAR, ett par, nysilver, art déco, 1920/1930-tal.

För 3 ljus. H 17.

Bruksslitage, manschett med spricka.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Utropspris
1 800 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

599. Ivan Aguéli, Afrikanskt stadslandskap.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
Aktuellt bud:
155 000 SEK