LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft, höjd ca 115 cm.

Stomme av patinerad metall. Behängd med olikslipade prismor. Central glasobelisk. Åtta ljusarmar. Tolv ljuspunkter. Diameter ca 85 cm.

Ej funktionstestad. Någon prisma kan saknas. Något nagg.

Utropspris
20 000 SEK