Barock

Barock

KABINETTSKÅP, miniatyr, barock, 1700-talets första hälft.

Svart. På kulfötter. Låda i botten. Mittdel med två skåpsdörrar, bakomliggande bemålade speglar och lådor. Krönande skrin med lock. Bredd 22,5, djup 14, höjd 32cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterad, bland annat senare understycke. Maskstungen. Skador. Lösa skadade beslag. Sprickor.

Utropspris
6 000 SEK