CHIFFONJÉ, sengustaviansk, omkring år 1800.

Fanerad med mahogny. Skiva av kalksten. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av mässing. Tudelad. Gavlar med handtag av mässing. Fotavslutningar med mässingshylsor. Bredd 119. Djup 58. Höjd 127 cm.

Skivan med avslag och nagg. Skrivklaff med sprickor. Repor och märken. En lös mässingshylsa medföljer. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK