STOLAR, ett par, gustavianska, Sven Andersson (1748-1805 Knipered), Lindome.

Vitmålade och bronserade. Rak form med skuren dekor av bl a fleuroner och kannelerade avsmalnande ben. Stoppad sits och rygg, klädda i tyg. Signerade SAS KLS.

Slitage, fläckar. Lagningar och mindre skador. Färbortfall. Renoverade och kompletterade.

Utropspris
5 000 SEK