Fanerad med valnöt och rot. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över skrivklaff och tre under. Bredd 103. Djup 48. Höjd 130 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fläckar. Nyckel till skrivklaff saknas. Nyckelskylt i skrivklaff saknas. Fanerskador. Något avslag. Skrivklaff instabil.