KARMSTOL, barockstil, 1930-tal.

Ek. Spiralsvarvade, kopplade ben med H-kryss, lädersits och -rygg. Armlän med avslutande voluter, ryggen kröns av skulpturerade lejon. Tot. höjd 128,5 cm, bredd 58 cm.

Klädseln med omfattande skador och revor. Slitage.

Enligt uppgift ritad av arkitekt Ulf Frelander för Paul Boman.

Utropspris
200 EUR