TAKLAMPA, "Taklampa 587/Cylinder Ringkrona", Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets senare hälft.

Ek och vit akryl. Åtta ljuspunkter med cylinderformade kupor, höjd 20 cm. Diameter 80 cm, höjd 80 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Repor på kuporna.

Utropspris
300 EUR