Fanerat med mahogny. Överdel med uppsvängt krön och skuren dekor. Överdel med glasade dörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Bredd 114. Djup 51. Höjd 260 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Del av bakstycke i underdel saknas. Delar av listverk saknas. Fanerskador. Avslag. Defekt infästning vid gångjärn.