Ljusstake med balusterformat ben på rektangulär bas med kulfötter, ljuspipa i form av utfällda blad, höjd ca 15 cm. Delvis förgylld lappsked med graverat samemotiv, genombrutet skaft samt ringhängen, längd ca 12 cm.
Slitage. Repor, fläckar. Ljusstakens bas med gravyr.