SOCKERSKRIN, silver, nyrokoko, L.F. Pauli, möjligen Tyskland, 1800-talets mitt. Vikt ca 353 gram.
Rektangulärt, svängt liv med dekor av rocailler och blommor, fyra svängda fötter, trappstegsformat lock med blomsterformad knopp. 16 x 12, höjd 13 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre bucklor och lagningar, bristningar. Låset ej fungerande.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.