HIRSCHFÄNGARE, Tyskland 1700-tal.

Klinga från 1700-talet med djurdekor samt stiliserade ornament. Järnhandtag med avslutande knopp. Längd 69 cm.

Slitage, anlöpningar, spetsen avslipad, handtaget senare.

Utropspris
1 500 SEK