Smycken
509005

BRUDKRONA, förgyllt silver med 4 fasettslipade syntetiska ljusblå spineller, Alton, Falköping, 1966. Vikt 41 g.

Rund genombruten form med fem kronspetsar i form av liljekonvaljer samt fem hängande mittkläppar i form av hjärtan. Höjd 6 cm.

Bruksslitage. En spinell saknas.

Utropspris
2 000 SEK