Madeleine Pyk – en samling F769

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

STOLAR, 3 st, "Fanett", Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, daterade 1960.

Delvis svärtade med spjälad rygg. Formpressad sits av teak. Kopplade ben. Brännmärkta.

Slitage. Märken. En stol med mer slitage, fläckar och färgrester.

Formgivare

Utropspris
2 000 SEK