TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.

Mahognyfanerat. Utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Längd 92, bredd 63, höjd 73 cm.

Brickan med skador och lagningar.

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".

Utropspris
30 000 SEK