SERVIS, ca 70 delar, porslin, "Frijsenborg 910" Royal Copenhagen, 1900-talets mitt.

34 mindre assietter (modell nr 1626), 8 större assietter (modell nr 1625),
16 tekoppar med 7 fat, 15 kaffekoppar med 16 fat, 7 moccakoppar med 6 fat. 10 äggkoppar, salt- och pepparströare. Smörtina med lock och 3 st smörfat, gräddsnäcka. 6 flata tallrikar, diameter 22,5 cm.
Ett ovalt serveringsfat, längd 23,5 cm, en rund serveringsskål, diameter 21,5 cm, 4 lövformade skålar med hänkel, längd 18,5 - 23 cm, 2 små skålar (modell nr 9777) diameter 12,5 cm.
Även andrasortering.
Tillkommer gräddsnäcka och sockerskål med lock, KPM, Tyskland.

Avslag, kantnagg, nyansskillnader. Smörtinans lock med märkbar lagning.

Utropspris
500 EUR