Allmoge
510293

SKÅP, Dalarna, 1800-tal.

SKÅP, Dalarna, 1800-tal.

kurbitsmålning med datering. Brutet krön. Överdel med lucka och bakomliggande hyllplan. Bredd: 125, Djup: 57 cm, Höjd: 196 cm. Nyckel finns.

Slitage, maskstunget, renoverat, kompletterat, överlås saknas, senare bemålning.

Utropspris
5 000 SEK