JORDGLOB, Columbus Duo jordglob, Ivar Asp AB, Stockholm, 1900-talets mitt.

Glas. Fot i trä och metall. Invändig belysning. Med originaletikett samt infoblad. Höjd ca 45 cm.

Ytslitage. Krackelyrer. Gulnad. En märkbar repa på glob samt nötmärke på fot.

Utropspris
1 500 SEK