Madeleine Pyk – en samling F769

JULSERVIS, 93 snarlika delar, glas och porslin, "Christineholm", Fyrklövern, 1900-talets andra hälft.

Dekor av tomtar och bladverk. 6 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 6 entrétallrikar, 6 assietter, 6 muggar, terrin med glaslock, 3 burkar med trälock, tillbringare, ölkanna, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, 6 kaffekoppar med fat, 10 serveringsfat, 1 par ljusstakar, 3 bordspinglor, kakfat i 3 etage, 6 vinglas, 6 snapsglas, uppläggningsfat av trä med porslinshänkel samt 20 bestick. Ölkannans höjd 27 cm.

Smärre bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK