SKÅL, keramik, Kina, Ming, 1600-tal.

Rund slät form. Grå glasyr. Diameter 12 cm.

Fotring med några mindre nagg. Några kantnagg.

Proveniens

Nr 959 Christie's auktion i Amsterdam 1992, efter vraket Vung Tau hittat i Sydkinesiska Havet 1900.

Lagman Bertil Wennergrens samling, Linköping.

Utropspris
4 000 SEK