SHASKA, kosacksabel, Ryssland, sekelskifte 1800/1900.

Kavel och beslag stämplad vitmetall, klingan med gravyr. Baljan i läder med beslag i vitmetall, nielloinlägg.
Längd 96 cm, klingan 79 cm.

Åldersrelaterat slitage, repor, klinga med enstaka mindre hack, skador på baljan.

Utropspris
2 000 EUR