SOFFA, gustaviansk stil, AB Gustaf Flinta, Hedemora, 1927.

Förgylld, bronserad och vitmålad. Fast stoppad klädsel, armlän med gripar och lejonmaskaroner. Sarg i skuren dekor av bladbård, fleuroner och palmetter. Svarvade bladhölstrade kannelerade ben. Längd 172 cm. Tygstuvar medföljer.

Fläckar. Slitage. Sprickor i dekor. Avskavd färg.

Utropspris
4 000 SEK