BORDSLAMPA, empire, 1800-talets början.

Brännförgylld urna prydd av maskaroner i form av bockhuvud på bägge sidor. Stående på piedestal i patinerad metall. Senare elektrifierad. Höjd 32,5 cm.

Tidsenligt slitage, repor, anlöpningar, aningen lösa delar, ostadig.

Utropspris
200 EUR