Mahogny. Rund skiva med mässingsinläggning med godronnerade sidor. Avsmalnade ben med kannelerade ben. Diameter ca 92. Höjd ca 72 cm.
Slitage. Sprickor. Solblekt. Fläckar. Repor. Anlöpningar.