SKÅP, barock, 1700-tal.
Fanerad i bland annat ek och rot. Svärtade detaljer. Utskjutande kröna. Skåpsdörrar, bakomliggande, omlottliggande hyllplan. Nedtill låda. Avslutande kulfötter. Bredd 197, djup 70, höjd 214cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad. Troligen senare fötter. Sprickor. Komplettering vid lås.,