LOCKURNA, troligen Österrike, 1900-talets början.

Flintgods. Urna uppburen av lejontassar, dekor av maskaroner och blomstergirlanger. Lock krönt av putto med blommor. Höjd 32,5 cm. Märkt D.V.

Små nagg, mindre ställvisa krackeleringar, lock med dålig passform.

Utropspris
1 500 SEK