Flintgods. Urna uppburen av lejontassar, dekor av maskaroner och blomstergirlanger. Lock krönt av putto med blommor. Höjd 32,5 cm. Märkt D.V.
Små nagg, mindre ställvisa krackeleringar, lock med dålig passform.