Allmoge
514271

SKÅP, allmoge, Järvsö, bär datering 1831.

Skåpet bär initialerna JMS vilket står för Jon Mårtensson, son till Mårten Jonsson. Över-och underdel med dörr och bakomliggande hyllor. Rik dekor av polykromt blomstermåleri samt molnmarmorerat mönster på mörk botten. Längd ca 112, djup ca 48, höjd ca 212 cm.

Slitage, märken/repor. Stötmärken/nagg. Smärre kompletteringar och förstärkningar. Delvis ommålat. Någon list delvis lös.

Proveniens

Enligt uppgift kommer skåpet från gården Bergmans i Järvsö.

Utropspris
30 000 SEK