HERRFICKUR SAMT 2 DAMFICKUR, guld 14k, omkring sekelskiftet 1900 till 1900-talets första hälft. Tot ca 120 gram.

Urtavlor med arabiska siffror, damurens boetter med graverade initialer. Diam 3,2-4,5 cm.

Slitage, ett damur med smärre emaljskada. Någon obetydlig buckla. Ej funktionstestade.

Utropspris
3 000 SEK