Lovisa Ringborg

(Sverige, Född 1979)
Lovisa Ringborg
(Sverige, Född 1979)

LOVISA RINGBORG, "La Belle Indifférence", signerad o daterad a tergo 2011. numr. 14/30 ex.

Bildstrl. 12 x 13,5 cm.
La Belle Indifférence är ett iscensatt fotografi där en kvinna porträtteras med förbundna ögon. Kvinnan lutar huvudet lite på sned och blottar samtidigt både hals och öra. Det tycks som om hon försöker lyssna mer nu när synen är begränsad. Bakom kvinnans eleganta kappa, försedd med pälskrage och klädda knappar, pågår full aktivitet. Flera händer ser ut att ordna till ögonbindelns långa tåtar, eller ska de i själva verket dra åt bindeln ändå lite hårdare. Kanske vill händerna i själva verket lösa upp knuten och åter ge kvinnan möjlighet att se? Trots den uppenbara stillheten i Lovisa Ringborgs bildvärld kan skenet bedra, här pendlar stämningsläget mellan en alldeles oskyldig lek och lugnet före stormen. Fotografiet gavs ut av Sveriges Allmänna Konstförening, SAK, edition 2 – 2011, text hämtad från hemsida 24:e feb, 2014.

Utropspris
4 000 SEK