TE- och MAT-SERVIS, ca 50 delar, fajans, "Tranquebar", Aluminia och Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

8 tekoppar med fat, 9 assietter, 8 tallrikar, 10 buljongkoppar med fat, 4 bladformade salladsfat varav ett lite större, tekanna, sockerskål, gräddsnipa med fat, kanna, skål med lock, såsbåt med lock, salt och pepparkar, 2 smörställ och en cigarettbägare. Ett tefat medföljer.

Slitage. Tekanna och gräddkanna med skadad pip. Visa delar med nagg.

Formgiven av Christian Joachim (1870-1943) år 1914, tillverkades fram till 1967.

Utropspris
2 000 SEK