SÄNGMÖBEL, 3 delar, Sydeuropa, 1900-talets första hälft.

Fanerat med mahogny och andra träslag. Säng och två stolar. Dekor av intarsia. Rikligt dekorerad med olika reliefer av patinerad brons som putti, änglar, friser med bladverk m.m. samt belysning. Sängens längd 210. Bredd 250. Höjd 208 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador. Repor. Delar av listverk saknas.

Utropspris
8 000 SEK