BORDSUR, nyrenässans, sent 1800-tal.

Svart sten, dekorelement i gulmetall. Urtavla med arabiska siffror. Längd 49, höjd 46 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, flisor. Ej funktionstestad. Ej tillhörande pendel. Nyckel finns.

Utropspris
1 500 SEK