Barock

Barock

SKÅP, barock 1700-talet.

Bonat trä, rak form. Dörrpar med bakomliggande hyllor. Dekor av bland annat profilerat listkrön. På underrede med utdragslåda samt kopplade ben. Längd ca 67, djup ca 31, höjd ca 147, 5 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken samt nagg. Renoverad och kompletterad, bland annat senare underrede samt lås.

Utropspris
4 000 SEK