SERVIS, 48 delar, porslin, Rosenthal, 1900-tal.
Vit med guldkant. 14 mattallrikar, 12 stora assietter, 12 små assietter, 6 fat, 2 skålar, 1 såsskål, 1 kanna.
Dekorbortfall, fåtal små nagg.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.