SOPPTERRIN på FAT, flintgods, otydligt märkt Delft, 1800-tal.

Cremefärgad. På fat med bladdekor. Terrin med två hänklar, lock med krönande blomsterknopp. Terrinens höjd 29cm, fatets längd 38cm.

Bruksslitage. Krackelerad glasyr. Repor. Nagg. Lock med lagning.

Utropspris
2 000 SEK