RING, 18 k vitguld, 2 diamanter tot 0.80 ct, safir 1.08 ct., 1900-talets första del.
Genombruten delvis ciselerad ringskena och fattning. Diamanter med äldre slipning. Kvalitet ca Top Wesselton/Wesselton(G-H)/VS1-VS2. Carat och uppgifter enligt certifikat AIG. Storlek 17,25/54.
Bruksslitage. Några repor och märken.
DIAMANTGRADERING
FÄRG / COLOUR
GIA / SKANDINAVISKA
D-E / River / exceptional white/mycket sällsynt vit
F-G / Top Wesselton / extra white/sällsynt vit
H / Wesselton / white/colourless/vit
I / Top Crystal / very slightly tinted/mycket lätt tonad vit
J / Crystal / slightly tinted/lätt tonad vit
K-L / Top Cape / tint of yellow/lätt tonad gul
M / Cape / tinted yellow/lätt gul
N-Z / light yellow/gul
RENHET / CLARITY
IF / Internally flawless / diamanten är helt utan inneslutningar
VVS / Very, very small inclusion/ mycket, mycket små inneslutningar
VS / Very small inclusion / mycket små inneslutningar
SI / Small inclusion / små inneslutningar
Inclusion / Visible inclusion / synliga inneslutningar