SKÅP, Frankrike, 1800-/1900-tal.

Valnöt. Uppsvängt genombrutet krön. Överdel med tre dörrar varav en med spröjsat glas. Underdel med tre lådor och tre dörrar. Bredd 180. Djup 57. Höjd ca 264 cm. Nyckel finns.

Ett löst låst medföljer. Sprickor. Fanerskador. Några listbitar saknas. Repor och märken. En dörr låst i överdel, nyckel saknas.

Proveniens

Hultsbergs gård Karlstad.

Utropspris
12 000 SEK