Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

SERVISDELAR, 125 delar, porslin, "Musselmalet" Royal Copenhagen.

Ett par ovala uppläggningsfat
Ett runt uppläggningsfat
2 större ovala uppläggningsfat, olika storlekar
Terrin med lock
Terrin utan lock
Såskanna med hänklar
Bladformat uppläggningsfat
Såskanna
Sockerskål utan lock
Runt fat på fot
3 askfat
4 st små kar
En ströare utan propp
2 gräddkannor, olika höjd
Ett par små kannor
Diamantformat uppläggningsfat
4 mattallrikar, genombruten kant
18 mattallrikar
5 mattallrikar
12 sopptallrikar
12 förrättstallrikar
6 små efterrätts skålar
12 assietter
3 små fat
2 små fat
11 större kaffekoppar med fat
15 mindre kaffekoppar med fat
(5 st extra kaffefat medföljer)

Slitage. Flertalet nagg. Sockerskål utan lock, en terrin utan lock, ströare utan propp, såskanna med hänklar trasig. Olika sortering.

Formgivare

Utropspris
12 000 SEK