PALLASCH, modell 1893. Carl Eickhorn, Solingen, Tyskland.

Klingan märkt. Balja i metall, denna senare. Längd ca 117 cm.

Slitage, repor och märken. Sekundär balja. Klingan aningen längre än balja.

Utropspris
2 000 SEK