SKÅL, glas, Riihimäen Lasi, gravering möjligen Teodor Käppi, 1930-tal.

Gröntonat klart glas. Vasen med graverade kolonner och kvinnofigurer.
Höjd 29,5 cm.

Obetydligt bruksslitage.

Proveniens

Vasen har tillhört J.K. och Alli Paasikivi. På bilden syns vasen till höger på flygeln i hemmet på Paasikivigatan 2 i Helsingfors.

Utropspris
1 000 EUR