KAFFE- och TE-SERVIS, 4 delar, silver, gustaviansk stil, Axel Bergman, Stockholm, 1910. Total vikt ca 1425 g.

Delvis godronnerade med dekor av bladstav. På tassfötter. Graverat ägarvapen för friherrliga ätten Bonde. Kaffekannan med svärtat handtag i trä och lockknopp i form av papegoja. Höjd 24 cm. Vikt 423 g. Tekanna med uppsvängt svärtat handtag. Lockknopp i form av kotte. Höjd 19 cm. Vikt 478 g. Gräddkanna. Höjd 13 cm. Vikt 141 g. Sockerskrin med nyckel. Locket krönt av liggande hund. Höjd 12 cm. Vikt 384 g. Sockertång, silver, London, England, 1909 medföljer.

Handtag i trä med spricka. Sprint lös på sockerskrinet. Smärre bucklor och repor. Litet hål i locket på kaffekannan.

Utropspris
10 000 SEK