TERRIN, fajans, Stig Lindberg. Gustavsbergs studio.

Lökformad. Polygrom dekor på vit botten. Diameter ca 19,5 cm, höjd totalt ca 22 cm. Signerad med studiohanden i blått Sweden F 10.166.

Glasyrmista/tillverkningsdefekt på lockknopp. Mindre slitage.

Utropspris
4 000 SEK