Blåmålat. Skuren, svängd dekor. Överdel samt nederdel med dörrpar. Utskjutande krön. Bredd 106, djup 54, höjd 197 cm.
Slitage, repor, märken, kompletterat lås, senare bemålning, maskstunget.