SKÅP, Nordiska Kompaniet, 1928.

Fanerad i björk och valnötsrot. Profilerat krön. Godronnerade balusterformade ben, kopplade. Ett par kassetterade skåpsdörrar med bakomliggande låd samt hyllinredning. Brickmärkt. Bredd 115, djup 48, höjd 167 cm.

Bruksslitage, mindre stötmärken, mindre fanerlagningar.

Proveniens

Beställt av Mauritz Berlin.

Utropspris
4 000 SEK